Preferencje seksualne są tak zróżnicowane jak różnorodni jesteśmy my jako ludzie. Każdą osobę może podniecać zupełnie coś innego. Czasem jest tak, że kręcą konkretne sytuacje, przedmioty czy partie ciała. Wtedy można mówić o fetyszyzmie. Czym konkretnie jest i… dlaczego nie ma w nim nic złego? Sprawdź!
W języku portugalskim słowo fetysz oznacza „przedmiot obdarzony magiczną mocą”. I rzeczywiście, może on ją zyskać w trakcie zabawek erotycznych – zwiększając rozkosz. A to dlatego, że fetyszyzm w najprostszym ujęciu oznacza, że osiąganie przyjemności erotycznej wyłącznie lub głównie w kontakcie z obiektem swojego pożądania. Obiektem tym może być niemal wszystko – np. konkretny element ubioru (buty, koronkowa bielizna, męski krawat…), część ciała (stopy, pośladki, piersi…) czy też zupełnie niepozorny przedmiot.
Czy fetyszyzm jest problemem?
Choć w psychiatrii fetyszyzm często określa się jeszcze mianem zaburzenia, w rzeczywistości najczęściej jest po prostu rodzajem preferencji. To jeden z wariantów seksualności, który w zdecydowanej większości przypadków nie jest szkodliwy. Wręcz przeciwnie – może pozwolić poszerzyć horyzonty przyjemności erotycznej.
Co świadczy o tym, że jesteś fetyszystką?
Świat fetyszu jest bardzo obszerny. I choć kojarzy się przede wszystkim ze stereotypowym upodobaniem do pieszczenia stóp czy butów oraz podnieceniem na widom lateksowego wdzianka – możliwości jest znacznie więcej. Symptomy, które wskazują na to, że możesz mieć fetysz, to:
- powracające fantazje seksualne, w których ważną rolę odgrywa konkretny przedmiot / element,
- uczucie podniecenia na myśl / widok obiektu, który jest fetyszem,
- czerpanie większej satysfakcji seksualnej wówczas, gdy elementem zabawy jest przedmiot będący fetyszem.
Ale uwaga! Nie oznacza to, że bez fetysza nie jest możliwe osiągnięcie orgazmu. W przypadku większości fetyszystów doznania bez pożądanego obiektu są po prostu słabsze.
Fetysz niejedno ma imię
Obecnie najpopularniejszymi fetyszami są właśnie stopy oraz lateks – to dlatego tak wiele lateksowej bielizny, i dla niej, i dla niego, można znaleźć obecnie także w internetowych sex shopach, np. na SexownySklep.pl – bielizna lateksowa. W XIX wieku, co ciekawe, fetyszem były jedwab i futro, a na początku wieku dwudziestego – dłonie. Jak więc widać, fetysze mogą być uwarunkowane kulturowo, ale także przez indywidualne doświadczenia każdej osoby. To stąd wynika ich różnorodność. I tak, wśród najciekawszych fetyszy można znaleźć np.:
- brzuch ciężarnej,
- inny odcień skóry,
- tatuaże,
- piercing i biżuterię w ogóle,
- zapach i wydzieliny fizjologiczne,
- … i wiele więcej.
A kiedy pojawia się problem? Wówczas, gdy obiekt pożądania zastępuje osobę, z którą uprawia się seks. W takiej sytuacji warto się wybrać do seksuologa. Jeśli jednak kręci Cię konkretny element ubioru, ciała czy akcesorium, ale Twoje życie erotyczne jest zdrowe i udane – nie ma powodów do obaw.