Dyspareunia

Wiele kobiet w czasie stosunki, przed lub po jego zakończeniu odczuwa ból.

Wiele nie zdaje sobie sprawy, że wpływ na to ma pewne zaburzenie. Mowa tutaj o chorobie zwanej dyspareunią. Jest to zaburzenie natury seksualnej jakie dosięga jedynie kobiety.

Może mieć ono zarówno podłoże fizyczne jak i podłoże psychiczne. Przyczyn fizjologicznych może być kilka. Jedną z najczęstszych jest stan zapalny w obrębie narządów płciowych, a także różnego rodzaju infekcje intymne. Może być to drożdżyca, czy też opryszczka narządów płciowych. Zaburzenia mogą być także spowodowane chorobami i nieprawidłowościami anatomicznymi, a także może je wywołać suchość pochwy, czy też różnego rodzaju uczulenia. Powikłani po operacja i zabiegach, a także zmiany poporodowe mogą również sprawiać, że seks zacznie kojarzyć się kobiecie tylko z bólem. W przypadku tego typu czynników jest to choroba uleczalna. W wielu przypadkach wystarczą odpowiednie tabletki, czy też czopki. Pomaga również napar z rumianku. Wystarczy jedynie podczas leczenia wstrzymać się od uprawiania seksu. Dyspareunia może mieć również podłoże psychiczne. Najczęściej jest to brak doświadczenia seksualnego. Jeżeli kobieta bardzo boi się, że zajdzie w ciążę również może odczuwać ból.

Jest wiele sytuacji, kiedy ból powodują traumatyczne zdarzenia jakie miały miejsce w przeszłości kobiety. Często takim zdarzeniem jest wykorzystywanie seksualne, które ma wpływ niemal na całe życie intymne kobiety. Choroba ta jest prawie zawsze wyleczalna i jeżeli kobieta widzi, że pojawia się ból powinna zaczerpnąć porady lekarza.